Ewidencja przychodów zamiast ksiąg – zmiany w przepisach

Szykują się nowe zmiany w Ustawie o Rachunkowości. Po wejściu nowych przepisów ewidencje przychodów będą mogły prowadzić organizacje pozarządowe zamiast klasycznych ksiąg. Małe firmy będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania. Ważny będzie tylko główny bilans zysków i strat. Nie będzie trzeba sporządzać raportu ze zmian w kapitale.

Pojawi się także katalog firm, które będą wyłączone z możliwości zastosowania wszystkich uproszczeń. Są to między innymi banki i różnego rodzaju instytucje finansowe. Zostanie zlikwidowany wymóg publicznego ujawniania sprawozdań. Każdy podmiot jednak będzie musiał wykazać takowe sprawozdanie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmieni się także forma sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznych.

Projekt wdroży do naszego obecnego prawa odpowiednie przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Według danych GUS ze zmian będzie mogło skorzystać 40 tys. 797 jednostek. Projekt ma celu zwiększenie szans na rynku małych jednostek. Firmy będą mogły skupić się na rozwoju i oferowaniu klientom swoich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *