Własna księgowość czy biuro rachunkowe? – na co się zdecydować?

Tytułowe pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca. Lepiej samemu prowadzić księgowość czy zlecić to komuś z zewnątrz. Obie formy prowadzenia księgowości to plusy, ale też i minusy.

Często firmy rezygnują z obsługi biura rachunkowego ze względów finansowych. Myślą, że własna księgowość nie generuje kosztów. Prawda jest jednak taka, że „samoobsługa” również kosztuje. Musimy przeznaczyć na to też dużo czasu.

Warto poświęcić sprawy finansowe fachowcom szczególnie jeśli mamy dużą firmę. Musimy jednak pamiętać, że nawet jeśli zlecamy komuś pracę ważna jest współpraca klienta z biurem rachunkowym. Musimy na czas dostarczać wszelkie dokumenty kadrowe oraz niezbędne pliki.

Główne korzyści powierzenia spraw finansowych podmiotowi zewnętrznemu

Podstawowym plusem powierzenia spraw księgowych biurom rachunkowym jest przede wszystkim komfort psychiczny oraz oszczędność czasu. Odpowiedzialność za wszelkie błędy w zapisach przechodzi także na biuro jeśli mamy wykupione ubezpieczenie OC.

Jeśli powierzymy sprawy finansowe doradcy podatkowemu lub pracownikom biura rachunkowego nie musimy także kontaktować się z urzędnikami. Nie musimy chodzić do urzędów, stać w kolejkach. To duża zaleta. Współpraca ze specjalistami z biur rachunkowych sprawia także, że jesteśmy także bliżej wszystkich informacji podatkowych. Wiemy o wszelkich zmianach w przepisach szybko. W razie potrzeby także biuro rachunkowe reprezentuje firmę przed sądami administracyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *